Aktualno

Zadnja nedelja v mesecu septembru je bila v znamenju spomina na blaženega škofa Antona Martina Slomška, hkrati pa je župnik Ludvik Žagar pri sv. maši ob 10.00 blagoslovil obnovitvena dela v prezbiteriju, ki so potekala letos od začetka julija do sredine septembra.

Ob koncu svete maše je župnik dejal, da se moramo najprej zahvaliti Bogu, da se je vse zaključilo lepo, brez kakšnih ovir ali nesreč, saj je vendar bilo delo v glavnem na višini.

Poleg tega je poudaril, da je bil vseskozi voden nadzor s strani Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije, Območna enota Ljubljana, tako, da je vse narejeno v skladu z njihovimi smernicami in navodili.

           Odkritih je bilo kar nekaj poslikav, za katere se niti ni vedelo, da obstajajo, zdaj pa jih lahko vidimo na vsaki strani ob sv. Frančišku, katerega slika je na stropu.

Glavni in odgovorni za izvedbo projekta je bil akademski restavrator, višji restavrator-konservator g. Aleš Vene iz Štrita pri Bučki s svojimi sodelavci.

Za postavitev odra in izvedbo slikopleskarskega dela je poskrbelo podjetje Edvarda Urbanča z Drnovega.

V prezbiteriju so bila nameščena tudi vsa nova svetila. Delo v zvezi s tem je opravilo podjetje Efekt iz Krškega.

Kot že nekajkrat prej (pri obnovi cerkve sv. Štefana in sv. Lucije), se je tudi letos na prošnjo Župnije odzvala Občina Krško. Za obnovo prezbiterija je namenila 7.850,00 €.

Župnik se je vsem zgoraj omenjenim zahvalil in jim v spomin izročil simbolično darilo.

Denarna pomoč Občine pa nikakor ne more zadostovati za kritje vseh stroškov, ki na koncu znašajo nekaj več kot 36 tisočakov. Zato je pri takem delu potrebna tudi pomoč faranov. Na župnikovo prošnjo se je odzvalo 61 posameznikov ali družin, ki so skupaj zbrali nekaj več kot 9.000 €. Vsem dobrotnikom se je župnik zahvalil in dejal, da bo tudi v prihodnje vesel vsakega eura. Rečeno je bilo še, da je za prihodnje leto v načrtu nadaljevanje čiščenja glavnega oltarja, ki je bil sedaj samo statično ojačan in očiščen zgornji del.  

Vsi navzoči so si po končani maši lahko ogledali razstavo fotografij, kjer je prikazano prejšnje in sedanje stanje prezbiterija.

k.r.

Fotogalerija!

 

Vabljeni na 4. Anin glasbeni večer, ki bo v petek, 4.9.2020, ob 18.45 uri, v cerkvi sv. Ane v Leskovcu pri Krškem.

Na zadnjem v ciklu štirih večerov bo nastopil tenorist Aljaž Božič, na klavirju ga bo spremljala Pierina Cavaliere Mršić.

Vljudno vabljeni.  

Kulturno društvo Leskovec pri Krškem in Župnija Leskovec pri Krškem

V nedeljo sta v podružnični cerkvi sv. Ane v Leskovcu pri Krškem domače kulturno društvo in domača župnija pripravila Anin glasbeni večer, ki je bil v znamenju enega najstarejših ljudskih glasbil – citer, na katere so igrali člani Slovenskega citrarskega kvarteta.

Tega sestavljajo Peter Napret, Tomaž Plahutnik in Anita Veršec (ki uči igranje na ta instrument v Glasbeni šoli Brežice) ter Janja Brlec, ki poučuje v Glasbeni šoli Laško-Radeče. Sinočnji repertoar so v največji meri sestavljale priredbe, za katere sta note pretežno napisala Napret in Plahutnik – izvirnih skladb, ki so že v osnovi spisane za citre je namreč zelo malo, a vseeno je bilo moč prisluhniti tudi tristavčni sonatini nizozemskega skladatelja, skomponirani namensko za to strunsko glasbilo. Slovenski citrarski kvartet je v Leskovcu nastopil po natanko pol leta t.i. korona-premora; njihov zadnji koncert v zdajšnji zasedbi je bil 16. februarja v Žalcu.

Četudi so citre med mnogimi znane najbolj kot ljudsko glasbilo, citrarji nanje igrajo skoraj vse zvrsti glasbe. Slovenski citrarski kvartet je bil ustanovljen pred dvajsetimi leti in je še vedno edini tovrstni stalni sestav pri nas. Doslej so posneli tri zgoščenke, poleg nastopov po Sloveniji pa so igrali že v Avstriji, Belgiji, Nemčiji, Italiji, na Hrvaškem ter v BiH. V programu imajo raznoliko glasbo od priredb stare glasbe, preko originalnih klasičnih skladb pisanih prav za citrarski kvartet do jazza in slovenskih ljudskih, ponarodelih ter narodnozabavnih melodij. Tako so vsi štirje učitelji citer tekom nedeljskega programa v Leskovcu postregli z uspešnicami Slaka in Avsenika, pa tudi nekaj ponarodelih Ipavčevih ritmov je bilo slišati in vse od poskočnih pa do nežno počasnih zvokov, ki so jih s prsti izvabljali izpod strun. Nekatere skladbe je P. Napret dopolnil še z igranjem na violino, ki je dajala glasbi namiznega brenkala še posebno obogaten zven. V majhni, a po besedah številnih glasbenikov čudovito akustični cerkvici, kjer je občinstvo napolnilo vse razpoložljive sedeže v skladu s priporočili NIJZ glede medsebojne razdalje, se je tako uspešno zaključil predzadnji Anin glasbeni večer. Zadnji v tej poletni sezoni pa se bo, kot je napovedala Mirjana Marinčič (ta se je v imenu Kulturnega društva Leskovec pri Krškem in Župnije Leskovec pri Krškem ob koncu nastopajočim zahvalila za izjemen večer “katerega glasbo je greh prekinjati z besedami” ) odvil v petek 4. septembra, ko bosta nastopila tenorist Aljaž Božič in pianistka Pierina Cavaliere Mršić.

 Doroteja Jazbec

Fotogalerija!

15. 8.2020 smo se na praznik Marijinega vnebovzetja ob 18 uri zbrali zakonski jubilanti v cerkvi sv. Ane, da bi se s sv. mašo Bogu in Mariji zahvalili za skupno prehojeno pot, ki smo jo začeli pred 30, 35, 40, 50, 55 in 65 leti.

Ko smo takrat izrekli svoj DA, je le-ta vseboval dokončno in dosmrtno zavezo, obljubo, ki je nikoli nihče ne sme in ne more preklicati. Kot mož in žena sva se izročila drug drugemu brez pridržkov, brez obotavljanja, v veri, da nas Bog spremlja na tej poti, na kateri smo se utrjevali in potrjevali.

Kot je dejal g. župnik pri pridigi, je tudi Marija izrekla svoj DA, tudi v bolečini in žalosti. Pri Mariji je bila na prvem mestu ponižnost. Tako je tudi v zakonu potrebno, da mož in žena v ponižnosti služita drug drugemu, da se cenita in spoštujeta, da si znata odpuščati napake. Torej ljubeča zvestoba, ki potrjuje obljubljene besede ob sklenitvi zakona: želim te ljubiti in spoštovati v sreči in nesreči, v bolezni in zdravju vse dni svojega življenja.

To obljubo smo ponovno potrdili med sv. mašo, z vero in upanjem, da bo Bog, ki je dajal moči Mariji, da je potrjevala svoj DA, dal moč tudi nam zakoncem, da bova ob svojem času prispela na cilj, ki je v nebesih.

Sv. mašo je na zelo doživet način glasbeno spremljala družinska glasbena skupinica Drstvenšek, ki je dala pečat slavnostnemu dogodku. G. župnik pa nas je še obdaril z darilom zelo lično narejene ure, ki so jo izdelali v VDC Leskovec. Žene pa smo dobile tudi rožico.

Za organizacijo in ves trud se iskreno zahvaljujemo g. župniku, ki je bil z 40.obletnico mašniškega posvečenja tudi letošnji jubilant.

Davida Jagrič

Fotogalerija!