Aktualno

Svetopisemska družba je v Ljubljani pri sv. Jožefu letos že peto leto zapored pripravila t.i. Svetopisemski maraton, ki je 168 urno (od nedelje do nedelje) neprekinjeno glasno branje Svetega pisma. Prejšnja leta so ta veliki dogodek spremljala razna predavanja, koncerti, razstave (tudi tokrat je bilo veliko spremljevalnih dogodkov), letos pa so Svetopisemski maraton povzdignili številni t.i. Mini Svetopisemski maratoni (MSM) – bilo jih je kar 34 po vsej Sloveniji. Z drugimi besedami, v 34 krajih po Sloveniji so, v tednu od 7.-14. oktobra, vsaj 12 ali 24 ur naglas brali Sveto pismo.

V Leskovcu smo se za MSM odločili z namenom, da bi v Leto vere vstopili z Božjo besedo v srcu in na ustnicah. Naš MSM smo pričeli in končali s Sveto mašo in krajšim uvodnim in zaključnim razmišljanjem o pomenu in vlogi Svetega pisma za naše življenje. Ker je za celotno Slovenijo veljal dogovor, da na vseh MSM beremo Novo zavezo, smo se za to odločili tudi v Leskovcu. Gospod župnik, Ludvik Žagar, je tako prebral prvo poglavje Matejevega evangelija, za njim pa smo tudi drugi bralci nadaljevali z branjem Matejevega evangelija ter celotne Nove zaveze. Bralci, ki smo želeli sodelovati na MSM smo svoje termine že prej »rezervirali« in se vpisali na razpored branja. Branje je potekalo izmenično – vsak bralec je prebral eno poglavje, ki ga je najprej napovedal (na primer: Matejev evangelij, 14. poglavje), po prebranem poglavju je naslednje poglavje prebral naslednji bralec in tako celih 24 ur. Do 21. ure smo brali v farni cerkvi, med 21. in 6. uro zjutraj pa smo brali v kapeli v župnišču. Pred koncem MSM se nam je pridružil gospod škof, msgr. Andrej Glavan. Ker smo nekaj minut pred njegovim prihodom ponovno začeli z Matejevim evangelijem, je gospod škof kot zadnji bralec prebral 6. poglavje Matejevega evangelija.

Veseli smo, da se nam je pridružilo toliko bralcev – v 24 urah se nas je zvrstilo skoraj 40. Še posebej smo veseli, da so sodelovale tudi nekatere družine – starši in otroci. Prepričani smo, da bomo naslednje leto ta veličastni dogodek ponovili. Naj Bog po svoji besedi v vseh nas deluje in naj nas v Letu vere močno zaznamuje, da bomo še bolj pripadali Kristusu in Cerkvi.

Danilo Siter

FOTOGRAFIJE!

4. Anini glasbeni večer

Vabimo vas na zaključni Anin glasbeni večer v letu 2012, ki bo v petek, 21. septembra 2012, ob 19. uri v cerkvi sv. Ane v Leskovcu pri Krškem.

Nastopile bodo mlade glasbenice:

Eva Drolc, oboa
Andreja Marčun,
flavta
Nika Tkalec
, klavir

Oboistka EVA DROLC (1990) je svojo glasbeno pot začela v Glasbeni šoli Kamnik in jo nadaljevala Srednji glasbeni in baletni šoli v Ljubljani, kjer je leta 2008 tudi maturirala pod mentorstvom prof. Boža Rogelje. Sedaj je študentka četrtega letnika oboe v njegovem razredu na Akademiji za glasbo v Ljubljani. Izobraževala se je na Visoki šoli za glasbo v Kölnu v razredu prof. Christiana Wetzla; svoje znanje pa izpopolnjuje tudi na različnih seminarjih in tečajih.

Izkušnje si pridobiva tudi z igranjem v različnih komornih zasedbah, pihalnih in simfoničnih orkestrih. Je tudi članica Simfoničnega orkestra Domžale - Kamnik, s katerim je junija 2009 izvedla solistični Vivaldijev Koncert v a-molu. Velikemu številu nastopov doma pa prišteva tudi mnogo nastopov na evropskih odrih.

Eva je kot solistka in s komorno skupino Trio Tibias sodelovala na več državnih in mednarodnih tekmovanjih, s katerih se je vračala večinoma z zlatimi plaketami ter prvimi in drugimi nagradami.

Flavtistka ANDREJA MARČUN (1989) je po končani glasbeni šoli v Domžalah šolanje nadaljevala na SGBŠ Ljubljana, kjer je leta 2008 maturirala v razredu prof. Milene Lipovšek. Sedaj zaključuje študij na ljubljanski Akademiji za glasbo v razredu prof. Fedje Rupla.

V času šolanja je sodelovala na mnogih tekmovanjih doma v tujini, na katerih je posegala po najžlahtnejših priznanjih in nagradah.

Svoje znanje izpopolnjuje na poletnih šolah, ki jih vodijo priznani slovenski in tuji flavtisti. Udeleževala se je tudi pikolističnih seminarjev.

Kot pikolistka je sodelovala s SNG Opera in balet Ljubljana, Simfoničnim orkestrom Akademije za glasbo in s Papirniškim pihalnim orkestrom Vevče. Je članica pihalnega orkestra Mengeška godba in Simfoničnega orkestra Domžale-Kamnik. V času študija se posveča tudi pedagoškemu delu na Zasebni glasbeni šoli ''Parnas'' in GŠ Kamnik.

Pianistka NIKA TKALEC (1987) je končala nižjo glasbeno šolo pri prof. Branimirju Bilišku v Krškem ter šolanje nadaljevala na Srednji glasbeni in baletni šoli v Ljubljani, kjer je z odliko maturirala v razredu prof. Janeza Lovšeta. Leta 2011 je s posebno pohvalo summa cum laude diplomirala v razredu prof. Tomaža Petrača. Dodatno se je izobraževala na Konzervatoriju za glasbo v Madridu pri prof. Pilar Bilbao. Kot solistka je igrala s simfoničnim orkestrom glasbene šole Krško, s Pihalnim orkestrom Videm Krško, z orkestrom Slovenske Filharmonije (dirigent Loris Voltolini) ter z orkestrom Ljubljanske opere. Nika je dobitnica študentske Prešernove nagrade Akademije za glasbo.

Tako kot vsako leto, so se tudi letos na Marijin praznik, 15. avgusta v cerkvi Sv. Ane zbrali zakonski jubilanti. Zbralo se je 12 parov, katerih obletnice so segale od 5 pa do 55 skupnih let. Za čudovito prepevanje pri sveti maši so poskrbeli fantje iz skupine Lavrencij.

Gospod župnik je poudaril predvsem tri stvari, to so LJUBIM TE, POTREBUJEM TE in ODPUŠČAM TI. Vse tri besedne zveze, so za trden in srečen zakon nujno potrebne. Vemo, da če ni ljubezni, zakonske sreče ne more biti.
Skozi življenje pa tudi potrebuješ nekoga, ne le za objem, ampak za pogovor ali pa, da ti  z nasmehom polepša dan.
Predvsem pomembna pa se mi zdi zadnja stvar, da si znajo zakonci odpuščati. Ljudje smo si različni, zato tudi v ljubezni nemalokrat pride do kakšnih trenj in zaradi najmanjšega prepira se nihče ne loči, mogoče le prespi in potem odpusti.

Tudi Bog nam govori, naj se ljubimo med seboj in naj si seveda odpuščamo.
Torej zakonci, da bo vaš zakon rasel, partnerju vsak dan povejte, da ga ljubite, da ga potrebujete in mu kolikor se le, da odpuščajte.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                      Pripravila: Nina Menič

Fotografije!


Na Anino nedeljo, 29. julija je bilo v Leskovcu zopet praznično. V tamkajšnji cerkvi sv. Ane so bile lepo obiskane vse tri dopoldanske sv. maše. Še posebej slovesno je bilo ob 8.00 in 10.00, ko je somaševal in pridigal naš rojak, misijonar z Madagaskarja, Tone Kerin. Ob evangeljski priliki o Jezusu kot trti in mladikah je predvsem poudaril misel, kako pomembno je ostati povezan s Kristusom. Nobena stvar v življenju nas ne bi smela odtrgati od Njega. »Jezus, morda bova enkrat skupaj«, je bila čudovita prispodoba z Berlinskega zidu, ki vsakemu od nas daje misliti… Sv. Ana in Joahim sta nam čudovit zgled na tej poti, ko se bližamo svojemu končnemu cilju.

Del zbranih sredstev pri včerajšnjih mašah je namenjen potrebam misijonarja Toneta, del pa za načrtovane nove orgle v naši župnijski cerkvi.