Aktualno

21. junija je praznoval svoj 60. rojstni dan naš gospod župnik Ludvik Žagar. Da bi ga razveselili in se mu zahvalili za njegovo požrtvovalnost, smo se na predvečer njegovega praznika zbrali pod kuhinjskim oknom župnišča in mu zapeli ter zaigrali podoknico. Veseli smo, da ga imamo. Pri nas je že šestindvajseto leto in za seboj pušča neizbrisne sledove na materialnem in še bolj na duhovnem področju. Je naš svetovalec, spremljevalec in prijatelj. Voščila smo v petek zvečer skupaj oblikovali pevci, mladinci, člani domačega kulturnega društva, člani župnijskega pastoralnega sveta in ostali farani. Dobre želje mu je ta večer na poseben način izrekla tudi devetčlanska družina Kozjekovih iz Domžal, kjer je kot mlad duhovnik služboval.V nedeljo je po mašah, ko so mu še enkrat zapeli v cerkvi, praznoval s svojimi domačimi in najožjimi sodelavci, v ponedeljek pa je praznovanje sklenil v družbi dekanijskih duhovnikov, ko so prijetno vzdušje ustvarile tudi članice glasbene skupine M.J.A.V.

Gospod župnik, Bog vas živi še na mnoga leta!

Mirjana Marinčič

Fotogalerija!

Po napornem letu, polnem presenečenj in prijetnih trenutkov, smo se z otroškim cerkvenim pevskim zborom 7.6.2014 odpravili v Ljubjano na izlet. Zjutraj smo se nekaj čez sedmo uro odpravili proti Ljubjani. Ko smo prispeli, je bila ob 10. uri jutranja maša v frančiškanski cerkvi. Po končani maši smo se odpravili na ogled 300 let stare knjižnice, ki se nahaja v semenišču. Tam nam je redovnica s. Mateja razložila pomen fresk na stropu, povedala nam je nekaj o zgodovini knjig, ki se nahajajo tam, in pa seveda nekaj tudi o sami knjižnici. Ob 12. uri smo se z avtobusom odpeljali do živalskega vrta. Tam smo si najprej vzeli nekaj časa za malico, zatem pa je sledil ogled živalskega vrta. Izvedeli smo veliko novega o živalih, ki smo jih videli, in se ob tem seveda tudi zabavali. V živalskem vrtu smo preživeli cele 4 ure, ki so minile kot bi trenil. Zatem smo se odpravili z avtobusom do železniške postaje, kjer smo se seveda ustavili v McDonaldsu in si privoščili nekaj dodatnih kalorij. Ob 18. uri smo se vkrcali na vlak in se polni novih izkušenj in lepih spominov odpeljali proti Krškem.

Posebna zahvala gre gospodu župniku Ludviku Žagarju, ki nam je ta izlet omogočil, in tudi zborovodkinji Nataliji in bogoslovcu Boštjanu, ki sta nas s skupnimi močmi vodila po lepi Ljubljani. V imenu celotnega zbora vsem lepa hvala!

Lucija Arh

Fotografije!

Naša župnija je letos na praznik obiskanja Device Marije, 31. maja, za sklep šmarnic poromala na Trsat pri Reki na Hrvaškem, kjer je na hribu nad morjem čudovita Marijina cerkev.

V jutranjih urah smo se odpravili izpred osnovne šole. Vsi smo bili polni pričakovanja, saj je bilo romanje na ta milostni kraj za veliko večino prvikrat. Na poti tja smo molili rožni venec in prepevali Marijine pesmi.

Romanje je popestril vodič g. Janko Božič, ki nam je razlagal o poti in krajih, mimo katerih smo se peljali. Izvedeli smo, da je nastanek romarske poti na Trsatu povezan z naslednjo legendo: 10. maja1291 so angeli odnesli hišo device Marije iz Nazareta in jo prinesli na Trsatski hrib. Hiša je ostala tam do 10. decembra1294, ko so jo angeli spet dvignili in odnesli v italijanski Loreto. Po tem, ko je hišica izginila s Trsata, je dala družina Frankopan na tem mestu zgraditi kapelo, pozneje pa še cerkev in frančiškanski samostan. Cerkev so v naslednjih stoletjih še večkrat prenovili in razširili, svoj današnji videz pa je dobila leta 1824. Največja znamenitost cerkve je slika, imenovana Mati milosti, ki jo je podaril papež Urban V. leta 1367. Od leta 1715 je slika tudi okronana.

V baziliki Trsatske Gospe smo skupaj s hrvaškimi romarji obhajali sveto mašo, na koncu pa smo zapeli pesem Marija skoz življenje. Srečali smo se tudi s frančiškanskim bogoslovcem br. Damjanom Kernom, ki je iz Kamnika in tu opravlja noviciat. Skupaj z njim smo si ogledali zakladnico in muzej predmetov, ki so jih ljudje darovali Mariji v zahvalo za rešitev in varstvo v stiski.

Obiskali smo tudi astronomski center na Reki, kjer smo si v planetariju ogledali film Kraljestvo svetlobe in tako na poseben način doživeli lepoto stvarjenja sveta ter razvoj življenja na našem planetu.

V popoldanskih urah smo se odpravili proti domovini. Med potjo smo skupaj zapeli litanije v čast Materi Božji in prepevali njene pesmi. Obogateni z lepimi izkušnjami romanja smo Bogu hvaležni za vse lepe trenutke, ki smo jih doživeli.

Boštjan Gorišek

FOTOGRAFIJE!

CVETNI PETEKje za našo župnijo praznik celodnevnega češčenja svetega Rešnjega Telesa. Skozi ves dan ste vabljeni k molitvi pred izpostavljenim Najsvetejšim. Sv. maša bo zjutraj ob 8.00 in popoldne ob 17.00, ko bo sklepno slovesnost vodil šentjernejski kaplan g. Mitja Bulič.