Aktualno

Na sončno nedeljo,7.avgusta smo se leskovški romarji odpravili na tradicionalno pot proti Zagorju pri Pilštanju. Vožnja nam je hitro minila ob molitvi, petju ter sproščenem pogovoru.  Tam smo se udeležili svete maše, pri kateri so sodelovali tudi naši pevci in organistki Natalija in Kristina. Cerkev ima po več kot 40-ih letih obnovljene orgle. Mašo je vodil duhovnik iz župnije sv. Jožefa iz Celja g. Jože Planinšek ob somaševanju z domačim župnikom.

Pot smo nadaljevali naprej na Polzelo, kjer smo si ogledali župnijsko cerkev sv. Marjete z novim prizidkom ter zapeli Marijino pesem. V bližini stoji tudi grad Komenda, kjer so v preteklosti več kot 500 let živeli malteški vitezi. Prijazna vodička nam je razkazala posamezne prostore gradu: klet, spominsko sobo domačinke pesnice Neže Maurer, razstavo malteškega viteškega reda, ostanke horizontalne sušilnice hmelja, poročno dvorano, knjižnico in oddelek glasbene šole. Nedaleč stran smo si ogledali največjo zbirko starih traktorjev v Sloveniji, katere lastnik je Ernest Obermayer.

Ob tej priložnosti se zahvaljujemo gospodu župniku Ludviku Žagarju, ker nam je z nakupom vstopnic omogočil brezplačen ogled gradu Komenda in zbirke starih traktorjev. Bog mu povrni!

Za zaključek lepo preživetega dne smo se ustavili še v gostišču v Tremerjah, nato pa s pesmijo in molitvijo veseli prišli nazaj v domači Leskovec, kjer nas je pričakal gospod župnik. Hvala tudi Nataliji za odlično vodenje.

Tanja Lajkovič

Fotogalerija!

V sredo, 3. avgusta, smo se člani otroškega pevskega zbora in ministranti odpravili na izlet na Roglo.

V jutranjih urah smo se zbrali pred Osnovno šolo Leskovec, od koder smo se z avtobusom odpravili proti Rogli. Najprej smo skupaj zmolili za srečno pot in lep dan, nato pa vožnjo nadaljevali mimo Krškega, Sevnice, Zidanega Mosta ter skozi Celje. Okoli pol desetih smo prispeli v Zreče, kjer nam je gospod župnik Peter Leskovar predstavil župnijo svetega Egidija Zreče. V notranjosti cerkve je posebej zanimiva postavitev orgel, ki niso postavljene na koru, temveč pri desni strani oltarja. Starejša cerkev, ki je stara približno 700 let, stoji zraven novejše, ki je bila zgrajena pred 28 leti. Krasijo jo čudovite slike, ki jih je ustvaril slikar iz domače župnije. Od tam smo izlet nadaljevali proti Rogli, kjer se je pot vzpenjala vedno višje. Kmalu smo prispeli na cilj. Na Rogli nas je pričakalo sončno vreme, pričakovano pa so bile temperature nekoliko nižje kot v dolini. Najprej smo imeli sveto mašo, v cerkvi Jezusove spremenitve, po končani maši pa je prišlo na vrsto poletno sankanje. Bilo je zanimivo in zabavno, vsi pa smo zelo uživali. Po vožnjah smo šli na pico, kjer smo se okrepčali za nadaljnji del dneva, nato pa smo se vrnili k dejavnostim na prostem. Najprej smo igrali nogomet, na koncu pa izkoristili čas še za nekaj voženj poletnega sankanja.

Izlet na Rogli smo zaključili okoli pete ure in se odpravili proti Leskovcu. Vožnja nazaj je bila zaradi vseh lepih vtisov tega dne še prijetnejša kot prej. V Leskovec smo z eno izkušnjo več, prispeli nekaj pred sedmo uro.

Vsi člani otroškega pevskega zbora in ministranti, se zahvaljujemo gospodu župniku, za zelo lep izlet. Doživeli smo ga kot nagrado za preteklo leto obiskovanja pevskih vaj in ministriranja, ter tudi kot spodbudo za naslednje leto.

Maja Stanič

FOTOGALERIJA!                                                                                                                                                                              

V nedeljo, 31. julija je bila v naši župniji Anina nedelja, ko so bile vse tri nedeljske svete maše v podružnični cerkvi sv. Ane v Leskovcu.

26. julija godujeta Marijina starša sv. Ana in Joahim. Oba sta bila kraljevega Davidovega rodu, iz katerega naj bi izšel obljubljeni Mesija. Kmalu po poroki sta razdelila svoje premoženje na tri dele: za svetišče, za ubožce in za svoje preživetje. Dolgo časa nista mogla imeti otrok, čeprav sta si jih močno želela. Ana je vztrajno molila, naj ji Bog nakloni milost in ji da otroka, ki ga bo darovala Bogu vse življenje. Legenda pripoveduje, da je angel zakonca potolažil in jima razodel, da bosta dobila hčer, ki naj bi ji dala ime Marija. Verska resnica pa je, da je bila Marija spočeta brez madeža izvirnega greha. Marijina starša sta Marijo še čisto mlado darovala v templju, kakor sta se zaobljubila.

Ime Ana izhaja iz hebrejskega Hannah, ki pomeni »ljubkost, milina, milost, ljubezen, molitev«, ime Joahim pa je sorodno hebrejskemu Jehohanan »Jahve je milostljiv«.

Sveta Ana je zavetnica za srečno poroko in srečen zakon, za obdarjenost z otroki, za srečen porod, je zavetnica mater, vdor, gospodinj, delavk. Sveti Joahim pa je zavetnik zakoncev in mizarjev.

Na Slovenskem je sv. Ani posvečeno veliko farnih in podružničnih cerkva. Imamo tudi več božjih poti sv. Ane. Kot ena takšnih je bila še v bližnji preteklosti zelo priljubljena naša podružnična cerkev sv. Ane.

Tudi ob letošnji žegnanjski nedelji je bilo v cerkvi sv. Ane zelo slovesno, k čemer so pripomogli različni župnijski sodelavci – pritrkovalci, cerkveni pevci, ministranti, krasilci. Verniki se vsako leto razveselimo duhovnika od drugod, ki je kot pridigar povabljen, da daruje žegnanjske svete maše. Letos se je povabilu g. župnika Ludvika odzval bolnišnični duhovnik g. msgr. Miro Šlibar, ki je v pridigi spregovoril v duhu obeh beril in evangelija, naj se v življenju varujemo nečimrnosti in svoje navezanosti na materialne dobrine in naj iščemo duhovno. Spregovoril je tudi o naši povezanosti z vsemi, ki so že kadarkoli v preteklosti obiskali našo cerkev ter nas povabil k iskreni molitvi za nove duhovne poklice in za blagoslov v družinah. Spodbudil nas je, naj v letu usmiljenja obudimo telesna in duhovna dela usmiljenja, v trenutkih trpljenja in bolezni pa se izročimo v priprošnjo svetnikov.

M. P.

Fotogalerija!




Leskovška župnija ima kar nekaj cerkvenih znamenj – križev in kapelic - in ena med njimi je tudi kapelica, ki stoji v vasi Brezje pri Senušah. Kapelica je bila postavljena pred mnogimi leti. Vaščani so jo skozi leta vzdrževali in skrbeli zanjo. Čas in vremenske spremembe pa so naredili svoje. Materiali iz katerih je bila zgrajena so počasi zgubljali vrednost in potrebna je bila temeljite obnove.

Letos smo se v naši družini odločili, da ji damo lepšo podobo. Oklesali smo odpadajoči omet, jo ponovno zaščitili, ometali, naredili novo fasado in jo prekrili, saj sta bila tudi les in kritina zelo propadla. Kapelica, ki stoji sredi vasi povezuje vaščane in nam je tudi v ponos. Vsak, ki gre mimo in se ozre nanjo, se v tistem trenutku zahvali Mariji ali pa se ji v mislih priporoči.

Gospod župnik Ludvik Žagar je v soboto, 23. julija ob 19. 30 obnovljeno kapelico blagoslovil in imel zahvalno mašo. Bilo je zelo lepo, precej ljudi, starejših in mlajših, ki smo se še nekaj časa družili in si imeli marsikaj povedati.

Lepo je, da se v današnjih časih povezujemo, družimo in si pomagamo, če pa je povod vsega tega Marija, pa je to še nekaj lepšega.

Polonca Jamnik

Fotogalerija!

»Novomašnik bod' pozdravljen, od Boga si nam poslan…« je odmevalo s kora ob začetku ponovitve nove maše, ki sta jo v naši cerkvi v nedeljo, 10. 7. 2016 darovala g. Štefan Hosta in g. Boštjan Gorišek. V naši župniji sta v preteklih dveh letih opravljala pastoralno prakso. Odzvala sta se povabilu gospoda župnika Ludvika, ki je ob začetku sv. maše izrazil veselje, da je bilo letos v Dolenjski škofiji posvečenih kar pet novomašnikov.

Boštjan Gorišek si je za svoje novomašno geslo izbral VSEM VSEM (1 Kor 9,22), Štefan Hosta pa VIDEL SEM IN VEROVAL (Jn 20,8). V pridigi nam je novomašnik g. Boštjan spregovoril o evangelijskem odlomku, ki govori o usmiljenem Samarijanu, in nam položil na srce, naj bomo tudi sami usmiljeni Samarijani, v trenutkih samote pa naj nikoli ne pozabimo na našo nebeško Mater Marijo. G. Štefan je v imenu obeh izrazil zahvalo vsem za sodelovanje pri slovesnosti ponovitve svete maše, gospodu župniku za vso pomoč in zgled pri opravljanju pastoralne prakse. Hkrati se je zahvalil župljanom, ker imamo radi svojega g. župnika.

Predstavniki ŽPS in mladih ter g. župnik Ludvik so se obema novomašnikoma zahvalili za delo, ki sta ga opravila v naši župniji, za podarjeno ponovitev svete maše, ter jima zaželeli obilo Božjega blagoslova pri njunem delu.

Po slovesnosti se je druženje nadaljevalo pred cerkvijo.

Oba novomašnika bomo priporočali v Marijino varstvo.

M.P.

Fotogaleriija!